PLC Öğrenmek İçin Başlangıç Noktası

PLC Öğrenmek için Nereden ve Nasıl Başlamalıyım

Bir çok eğitimde olduğu gibi PLC eğitimlerinde de temel sorun sadece bilgi alma veya ezberleme yönelik öğrenmedir. Konuların çoğu teknik bilgi ve temel algoritma bilgisi gerektirdiği için pek çok insan tarafından anlaşılamamaktadır.

PLC Bit Logic Kullanımı ve Örnekleri

PLC programlama yaparken çok sık kullanacağımız bit logic elemanlarını, sizlere örnek programları ile çalışma mantıklarını açıklayarak sizlere anlatmaya çalıştık. Normalde Açık Kontak  ve Normalde Kapalı Kontak PLC ve klasik kumandada en çok kullanılan kontrol elemanlarıdır. Normalde açık olması…

PLC SM biti ve Özel Hafıza Alanları

PLC programlama yapanların çoğu kez ihtiyaç duyduğu özel hafıza alanları mevcuttur. Özel hafıza alanları oluşturduğunuz program tekrarları yada plc içerisinde bir çok kontak işlemleri ile oluşturduğumuz sistemi içerisindeki özel hafıza alanları ile tek kontak yardımı…

PLC nedir?

PLC Nedir? Ne İşe Yarar? Neden PLC?

PLC nedir sorusuna plc’nin açılımı ile başlayalım, Programmeble Logic Controller kelimelerinin kısaltılmışıdır. Programlanabilen mantıksal kontrolcü anlamına gelir. Kabaca PLC’ye fabrika ortamında kullanılan ve kolayca programlanabilen bilgisayar diyebiliriz. Giriş uçlarına bağlanan algılayıcılardan(Buton, Anahtar, Sensör vb.) aldığı…

Ani Frenleme Kumanda Devresi

Ani Frenleme yada Ters Akımla Frenleme

Çalışmakta olan motor üzerinde var olan döndürme momentini ters yönde çevirerek motorun miline ters döndürme momenti uygulama yoluyla durdurulmasına ani frenleme veya ters akımla frenleme denir.

Elektriksel Frenleme

Dinamik Frenleme – Elektriksel Frenleme

Alternatif akım motorlarının şebeke enerjisi kesildikten sonra stator sargılarına uygun bir doğru gerilim tatbik edilerek durdurulması yöntemiyle yapılan frenleme şekline dinamik frenleme elektriksel frenleme denir.

Bir Fazlı Motora Yol Verme Kumanda ve Güç Devresi

Bir Fazlı Asenkron Motorlara Yol Verme

Bir fazlı asenkron motorlara yol verme yada ilk hareketi sağlamak için, ana sargıya göre 90° lik açıyla yerleştirilmiş ikinci bir sargı daha kullanılır. Bu sargı, asenkron motorun iki fazlı bir motor gibi çalışmasını sağlar.

Rotoru Sargılı Asenkron Motorlara Yol Verme

Rotoru Sargılı Asenkron Motorlara Yol Verme

Rotoru sargılı asenkron motorlara yol verme işlemi rotor devresinin diren­ci artınca, bir transformatör gibi çalışan motorun şebekeden çekeceği akımın azalmasına dayanır.

Yıldız Üçgen Yol Verme Kumanda Devresi

Yıldız Üçgen Yol Verme Devresi

Üç fazlı asenkron motorlarda yol alma akımını düşürmede en ekonomik yıldız üçgen yol verme yöntemidir. Üç kontaktör ile bir zaman rölesinden oluşan kontaktör kombinasyonudur.