Arduino ile Bluetooth Modülü Özellikleri ve Örnek Uygulaması

Bluetooth modülü olan HC-05 kullanılarak Arduino ile bağlantılarını ve örnek uygulaması hazırlayacağız. HC-05 modülü ile basit elektronik devrelerden robotik uygulamalara kadar birçok işlemi yapabilirsiniz.

HC05 Bluetooth Modülü ve Özellikleri

 • VCC, GND, TXD, RXD, KEY pinlerine sahiptir.
 • Bluetooth üzerindeki Led bağlantı durumunu gösterir, flaşör şeklinde yandığında bluetooth bağlantısı olmadığı anlamına gelir, aralıklı flaşör AT moduna girdiğini, Doble flaşör Bluetooth bağlantısının olduğunu ve açık portların bulunduğunu gösterir.
 • Giriş gerilimi 3.6 ~ 6V, eşleştirilmemiş akım yaklaşık 30mA, yaklaşık 10mA eşleştirilmesi, giriş voltajı 7V’yi geçmemelidir!
 • 10 metre etkili mesafeye (2. Sınıf güç derecelendirmesi) açık, 10 metreden fazla mümkündür, ancak bu bağlantıyı mesafe kalitesini sağlamak için yapmayın
 • Küçük boyutlu (3.57cm * 1.52cm)
 • Inter-standart baud hızından destek 4800bps ~ 1382400b

Bu konumuzda Arduino ile Bluetooth kullanımına değineceğiz. Örneğimizde 3 adet ledi android telefon aracılığıyla yakıp söndüreceğiz. Sizlerde kendi uygulamanıza göre kodları değiştirip yeni senaryolar üretebilirsiniz.

Kullanacağımız uygulamayı Arduino Bluetooth Led Control yazarak bulabilir ve indirebilirsiniz. Bu uygulamada ledlerin ve HC-05 Bluetooth modülü bağlantı şekli ve Arduino kodları bulunmaktadır. Örnek uygulamamızda Arduino Uno modelini kullanacağız ancak MEGA, NANO veya MİCRO modellerinde de kullanabilirsiniz.

Arduino özelliklerini özetleyecek olursak Arduino bir G/Ç kartı ve Processing/Wiring dilinin bir uygulamasını içeren fiziksel programlama platformudur. Arduinolarda Atmel AVR mikrodenetleyicisi, en az 5 voltluk regüle entegresi ve 16MHz kristal osilator bulunmaktadır. Arduinodaki mikrodenetleyicide bootloader programı yazılı olduğundan ayriyeten bir programlamaya ihtiyaç duyulmaz.

Gerekli Malzemeler

 • Arduino Uno Board
 • Bluetooth Modülü (HC-05 / HC-06 / HC-07 )
 • Led ( 3 adet)
 • 220 Ohm  Direnç (3 adet) Şart değil 330, 1k gibi ledlerde kullanabilirsiniz ancak led parlaklığınız buna göre değişecektir.
 • Jumper Kablolar
 • Android işletim sistemine sahip bir cihaz
HC-05 Bluetooth Modülü Arduino Uygulaması
Arduino Bluetooth Modülü Bağlantı Şeması

Arduino ile HC05 Bluetooth modülü, Ledler ve dirençler şemada gösterildiği şekilde bağlanacaktır.

int data;
int led1=11;
int led2=12;
int led3=13;
void setup()
{
pinMode(led1,OUTPUT);
pinMode(led2,OUTPUT);
pinMode(led3,OUTPUT);
Serial.begin(9600); //Seri iletişimi başlatır
}
void loop()
{
if(Serial.available()) // Eğer Bluetooth bağlantısı varsa kodaları çalıştırır
{
int data = Serial.read();
delay(100);
if(data=='1')
digitalWrite(led1,1);
if(data=='2')
digitalWrite(led1,0);
if(data=='3')
digitalWrite(led2,1);
if(data=='4')
digitalWrite(led2,0);
if(data=='5')
digitalWrite(led3,1);
if(data=='6')
digitalWrite(led3,0);
delay(100);

Yukarıda da belirttiğimiz programı indirip kurmanız gerekiyor. Ardından telefondan bluetooth modülüne bağlanıyoruz. Bağlanma şifresi genellikle 1234’tür. (Bazen 0000’da olabiliyor). Bağlandıktan sonra uygulamayı açıyoruz ve bluetooth yazan kısma dokunarak modülü aktif hale getiriyoruz. Son olarak yapmanız gereken sistemin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek. Yeşil ve kırmızı butonlara basarak ledleri yakıp söndürebilirsiniz. Basit bir uygulama ile Arduino ile Bluetooth kullanımını anlatmaya çalıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.