Arduino ile ESP8266 Seri Haberleşmesi

Arduino ve IDE yazılımı üzerinden bilgisayarımız ile seri dönüştürücü imkanı sunmaktadır. Herhangi bir Arduino UNU, Arduino MEGA, Arduino NANO vb. çeşitleri ile UART desteği bulunan harici bir modülü TX, RX pinleri kullanılarak ve FTDI ya da TTL modüllerine ihtiyaç duymadan seri haberleşme için kullanabiliriz. ESP8266 seri haberleşmesi firmware yüklemesi içinde Arduino’nun seri dönüştürücü özelliğinden yararlanabilirsiniz.

ESP8266 TCP/IP içeren kablosuz haberleşme modülüdür. İçerisinde mevcut işlemcisiyle kendi başına programlanabilmektedir. Ancak bu programlamayı yapmak, firmware yüklemek ve  bağlantı ayarları ve diğer işlemleri için bilgisayarınız ile seri haberleşme bağlantısı kurması gerekmektedir. ESP8266 Seri haberleşmeyi sağlayan modülün bilgisayarımız ile bağlantısı için FTDI, TTL vb. seri dönüştürücü modülüne ihtiyaç duymaktadır. Arduino’nun bize sunmuş olduğu seri dönüştürücü özelliği ile firmware yüklemesini sağlayabilir. LUA veya AT komutları ile kontrolünü gerçekleştirebiliriz.

Örnek uygulamada ESP-07 ve Arduino UNO bağlantı şeması görselde verilmiştir. Tüm ESP8266 modelleri pin bilgileri için ilgili yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Arduino ve ESP8266 Seri Haberleşmesi için Bağlantı Şeması
Arduino ve ESP8266 Seri Haberleşmesi için Bağlantı Şeması

ESP8266 Seri Haberleşmesi için Önemli Noktaları

Bağlantı şemasında önemli olan noktalara değinecek olursak, Arduino seri dönüştürücü olarak kullanılması için RESET pini GND pinine bağlanması gereklidir. Ayrıca uygulama üzerinde kullanılan ESP-07 için özel bir durum mevcuttur GPIO15 pini firmware sürümünün yüklenmesinde ve harici kullanımlarında GND pinine bağlantısı yapılmış olması gereklidir. Bu durum modülden kaynaklı olduğundan GND’de olduğu sürece düzgün çalışmasını sağlayacaktır.

Bağlantıları gerçekleştirdikten sonra ESP8266’ya komut yollamak için IDE yazılımını açıp Arduino’nun kullanmış olduğu COM portunu seçerek Serial Monitör kullanarak komut gönderme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Deneme amaçlı olarak “AT” komutu gönderdiğinizde “OK” mesajı almanız gerekmektedir. Ancak bunun yerine “!’#^” şeklinde anlamsız ifadeler çıkıyor ise muhtemelen ESP ile serial monitör BAUD ayarınız uyumsuzdur. ESP8266 seri haberleşmesinde 9600, 115200 hızlarını kullanılmaktadır. Tercihlerinizi buna göre ayarlayabilirsiniz. ESP8266 BAUD RATE hızını değiştirmek için AT komutları ile ilgili makalemizi inceleyebilirsiniz. AT komut gönderimi sonrası anlamsız karakterler devam ediyorsa muhtemel olarak firmware eski versiyonlu olabilir. Güncel firmware sürümünüzü yüklemenizi tavsiye ederiz.

Arduino’nun seri dönüştürücü özelliğini diğer modellerinde de benzer şekilde uygulanmaktadır.  Bağlantı şemasını incelediğinizde TX(Arduino) pini TX(ESP8266) pinine, RX pini RX pinine bağlantılı olmasıdır. Bir diğer önemli hususta şudur ki eğer arduino’nuzu seri dönüştürücü olarak kullanmak istemiyor ve Arduino üzerindeki kodlamalar ile kontrolü sağlamak istiyorsanız. RESET pininiz boşta kalması ve TX(Arduino) pini RX(ESP8266) pinine ve RX pini TX pini ile bağlantılı olması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.