ESP8266 Firmware Güncellemesi

ESP8266 özellikleri hakkındaki yazımızda sizlere ESP8266 geniş bir geliştirici kitlesinin olduğunu, süreklide gelişmekte ve bunlarıda sizlerle paylaşıldığından bahsetmiştik. Firmware güncelleştirmeleri ile tüm ESP modelleri uyumlu ve sağlıklı şekilde çalışmasını sağlamaktadır. ESP Modülünü ilk satın aldığımızda içerisinde herhangi bir yazılım olmaması ya da çok eski bir firmware sürümü yer almaktadır. Hazırlamak istediğiniz uygulamanıza veya projenize başlamadan önce ESP8266 firmware güncellemesi  gerçekleştirmemiz gerekmektedir.

ESP8266 Firmware Güncellemesi Adımları

ESP8266 Firmware güncellemesi için modülümüzün seri haberleşme için bağlantılarını gerçekleştirmeliyiz. Bunun için FTDI modülünü, Arduino ya da USB-TTL UART dönüşümü sağlayan modüllerden yararlanabilirsiniz. Hangi tür seri haberleşme modelini kullanırsanız kullanın önemli olan bağlantı modelli aşağıdaki tabloda yer verilmiştir.

ESP8266 Firmware Güncelemesi için Pin Bağlantıları
VCC (3.3V Besleme)
TX (Seri Dönüştürücünün TX pinine)
RX (Seri Dönüştürücünün RX pinine)
CH_PD (3.3V Besleme)
GPIO-0 (Toprak)
GND –GND (Toprak)

USB-TTL dönüştürücü modülünüzün haricinde bir besleme ile bağlantı yaptıysanız ESP8266 ve USB-TTL dönüştürücünün GND pinlerini birleştirmeniz gerekmektedir. Birbirleri üzerinden devrelerini GND ile tamalayarak bağlantınızın başarılı olmasını sağlayacaktır.

Firmware güncellemesi için pin bağlantılarımızı gerçekleştirdiysek NODEMCU Firmware Programmer programı ile firmware sürümünü modül içerisine aktarmalıyız. Gerekli olan program ve örnek firmware sürümünü indirmek için tıklayınız.

NODEMCU Firmware Programcısını açarak program üzerinden “Operation” sekmesine gelerek modülümüzün bağlı olduğu COM portunu seçelim.

ESP8266 Firmware Programcısı
NODEMCU Firmware Programmer

Ardında “Config” sekmesine gelerek firmware sürüm dosyaları ve ESP8266 üzerindeki yükleme adreslerini belirleyelim. Gerekli dosyalar içerisinde bu adresleri txt dosyası içerisinde belirttik ancak sadece okuyucularımız için resim üzerindeki adreslere göre başlangıç adreslerini ayarlamalıyız.

Firmware Sürüm Yüklemesi
ESP8266 Firmware Sürümü Yükleme Adresleri

Son olarak ESP8266 modülümüz ile seri haberleşme hızını belirlememiz gerekmektedir. ESP8266 AT komutları ve kontrolü makalemizde Baud Rate hızından bahsetmiştik. Seri haberleşme hızımız genellikle 9600 veya 115200’dür.

ESP8266 Seri Haberleşme (Baud Rate) Hızı Ayarı

Baud Rate hızımızı belirledikten sonra “Operation” sekmesine gelerek FLASH butonuna tıklayıp işlemin gerçekleşmesini bekliyoruz. İşlem sonunda ESP8266 modülümüzün sahip olduğu MAC adresini bize program üzerinde belirtecek ve yeşil tick olacaktır. Firmware sürümünüz başarıyla ESP8266 modülünüze yüklenmiş olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.