AND Kapısı – 7408 Entegresi

Sayısal sistem tasarımında en çok kullanılan kapılardan biridir. AND kapısı, VE kapısı ya da Çarpma kapısı olarak’da isimlendirebileceğimiz AND kapısı sadece tüm girişleri 1 olduğunda 1 çıkışını veren mantıksal kapıdır. 7408 Entegresi iç yapısını incelediğimizde olarak içerisinde 4 adet 2 girişli AND kapısı içermektedir ve birbirleri ile bağımsız olarak çalışmaktadır. Ayrıca VCC ve GND bacakları yer almaktadır. Bu girişler çıkış gerilimini sağlamakta kullanılmakdatır. Yaptığınız deneylerde güç bağlantıları yapmayı unutmayınız. Aşağıda yer alan iç yapısı ve Doğruluk tablosunu incelediğinizde çarpma kapısı denmesindeki sebebi anlayabilirsiniz.

7408-dogruluk-tablosu-ve-ic-yapisi
7408 Entegresi doğruluk tablosu ve iç yapısı

Yukarıda görmüş olduğunuz 7408 doğruluk tablosuna göre A kapının bir girişi B kapının diğer girişini ve Y’de kapının çıkışını temsil eder. Lojik “1” 5V, lojik  “0” değeri ise 0V temsil eder. Lojik değer dememdeki sebep sayısal tasarımda elektronik voltajda entegrelerin datasheet bilgilerine göre değişmektedir. Örneğin: minimum 2.8V gerilime kadar lojik 1 değerini maximum 0.8V gerilim için lojik 0 değerini almaktadır. 7408 iç yapısı giriş ve çıkış gerilimleri ve tepki süreleri hakkındaki detaylı kullanım bilgisi için 7408 datasheet‘ine göz atmalısınız. Bu yapıya göre baktığımızda giriş değerlerinden herhangi bir tanesinin lojik 0 değerini alması A ve B lojik değerlerinin çarpımı 0 (sıfır) yapacak, çıkış gerilimide 0V olacaktır. Eğer iki giriş kapısınında lojik 1 değerini aldığında çıkışın lojik 1 değerini almasını sağlayacaktır.

Aşağıda Multisim üzerine örnek olarak AND kapısı doğruluk tablosuna göre değerleri verilen şemalar hazırlanmıştır.

7408-AND-kapisi
7408 Doğruluk Tablosuna göre devre şemaları

Entegrenin günümüz koşullarında çeşitli kılıflar ile üretilmektedir. 3 girişli AND kapısı 7411 entegresini kullanabilirsiniz, 4 Girişli AND kapısı içinse 7421 entegresi kullanılabilirsiniz. Çalışma mantığı bakımından tüm AND kapıları aynı şekilde çalışmaktadır. 7411 ve 7421 arasındaki farklar ise Giriş sayısının 7408’de 2 iken bu entegrelerde 3 ve 4 olarak arttırılmış şekildedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.