Kumanda Devre Elemanları – Butonlar

Elektrik makinalarının ve elektrikli cihazların çalıştırılmalarında kullanılan elemanlara, kumanda devre elemanları denir. Bu bölümde temel kumanda devre elemanlarından butonlar ele alınacaktır.

Butonlar, kumanda devrelerinde, devrenin çalışmasını başlatmak ve durdurmak amacı ile kullanılır. Yapılarına göre Ani Temaslı Buton ve kalıcı tip buton olarak  ikiye ayrılırlar

  • Ani Temaslı Buton: Basıldığında, buton durumunu değiştirir. Buton üzerindeki etki kalktığında, buton normal konumuna döner.
  • Kalıcı Tip Buton: Kalıcı butona basıldığında, buton durumunu değiştirir. Buton üzerindeki etki kalktığında, buton normal konumuna dönmez, yani basıldığı şekilde kalır. Ancak, ters yöndeki başka bir etki, kalıcı butonun normal konumuna dönmesini sağlayabilir.

Butonlar çalışma şekillerine göre Başlatma butonu, Durdurma butonu, Çift yönlü veya ortak uçlu buton olarak üç kısımda incelenirler.

Başlatma (Start) Butonu

Normalde açık kontaklı butondur. Butona basılınca, açık olan kontak kapanır. Buton üzerindeki etki kalktığında, kapanan kontak açılarak normal konumunu alır.

Baslatma Butonu
Baslatma Butonu

Durdurma (Stop) Butonu

Normalde kapalı kontaklı butondur. Butona basılınca, kapalı olan kontak açılır. Buton üzerindeki etki kalktığında, açılan kontak kapanarak normal konumunu alır.

Durdurma Butonu
Durdurma Butonu

Çift Yönlü Butonlar

Biri normalde kapalı, diğeri normalde açık iki adet kontağı olan butondur. Butona basılınca, kapalı olan kontak açılır, açık olan kontak kapanır. Buton üzerindeki etki kalktığında, kontaklar normal konumunu alır.

Çift Yönlü Buton
Çift Yönlü Buton

Ortak Uçlu Buton (Jog Buton)

Çift yollu butonun iki kontağının birer ucunun ortak olduğu butondur. Biri normalde kapalı, diğeri normalde açık iki adet kontağı vardır. Butona basılınca, kapalı olan kontak açılır, açık olan kontak kapanır. Buton üzerindeki etki kalktığında, kontaklar normal konumunu alır.

Ortak Uclu Buton (Jog Buton)
Ortak Uclu Buton (Jog Buton)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.