Sınır Anahtarı ve Sınır Anahtarı Çeşitleri

Elektrik makinalarının ve elektrikli cihazların çalıştırılmalarında kullanılan elemanlara, kumanda devre elemanları denir. Bu bölümde temel kumanda devre elemanlarından sınır anahtarı ele alınacaktır. En çok kullanılan kumanda elemanlarından olan anahtarlar, kalıcı tipte butonlardır.

Hareketli sistemlerde konum algılama işleminde kullanılan anahtarlara, sınır anahtarı denir. Normalde açık veya normalde kapalı tek kontaktan veya biri normalde kapalı, diğeri normalde açık iki kontaktan oluşabilir. İki kontaktan fazla kontağı olan sınır anahtarları da mevcuttur.

Sınır Anahtar Sembolleri
Sınır Anahtar Sembolleri

Yapılarına göre sınır anahtarları Mekanik sınır anahtarları, Manyetik sınır anahtarları olmak üzere iki çeşittirler.

Sınır Anahtarı Çeşitleri

Makaralı sınır anahtarları genellikle aygıtın sabit kısmına bağlanır. Aygıtın hareketli kısmında bulunan bir çıkıntı, anahtarının makarasına çarptığında, durumunu değiştirir. Kapalı kontaklar açılır, açık kontaklar kapanır. bu durum değişikliği de aygıtı durdurur veya aygıtın çalışmasını sağlar.

Makaralı Sınır Anahtarı
Makaralı Sınır Anahtarı

Pimli sınır anahtarları genellikle aygıtın sabit kısmına bağlanır. Aygıtın hareketli kısmında bulunan bir çıkıntı anahtarının pimine çarptığında, durum değiştirmesine neden olur. Kapalı kontaklar açılır, açık kontaklar kapanır. Kontakların durum değiştirmesi, aygıtı durdurur veya aygıtta yeni bir hareketi başlatır. Pimli sınır anahtarlarında pimin hareket kursunun uygun büyüklükte olması gerekir. Aksi taktirde aygıtın hareketli parçası, anahtarın kutusu kadarolan bir mesafede duramaz. Hareketli parça sınır anahtarının kursu kadar olanbir mesafede duramaz.

Pimli Sınır Anahtarı
Pimli Sınır Anahtar Çalışması

Manyetik sınır anahtarları Makaralı ve pimli sınır anahtarları mekanik bir hareketle çalışır. Yani mekanik bir hareket, bu çeşit sınır anahtarlarının konumunu değiştirir. Halbuki manyetik sınır anahtarı, manyetik olarak çalışır. Bu sınır anahtarı sabit mıknatıs ve kontak bloğu olmak üzere iki kısımdan oluşur. Kontak bloğu aygıtın sabit kısmına, sabit mıknatıs ise aygıtın hareketli kısmına bağlanır. Kontak bloğunda normalde açık veya normalde kapalı bir kontak vardır. Kontak parçalarından biri manyetik bir maddeden yapılır. Aygıt çalışırken zaman zaman kontak bloğu ile sabit mıknatıs karşı karşıya gelir. Bu çalışma şekillerine göre ani tip sınır anahtarı ve kalıcı tip sınır anahtarı olarak çeşitlere ayrılır.

Manyetik Sınır Anahtarı
Manyetik Sınır Anahtar Çalışması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.