OR Kapısı – 7432 Entegresi

Sayısal sistem tasarımında en çok kullanılan kapılardan biride OR kapısıdır. OR kapısı, VEYA kapısı ya da Toplama kapısı olarak’da isimlendirebileceğimiz OR kapısı herhangi bir girişi 1 olduğunda 1 çıkışını veren mantıksal kapıdır. 7432 Entegresi iç yapısını incelediğimizde içerisinde 4 adet 2 girişli OR kapısı içermektedir ve birbirleri ile bağımsız olarak çalışmaktadır. Ayrıca VCC ve GND bacakları yer almaktadır. Bu girişler çıkış gerilimini sağlamakta kullanılmakdatır. Yaptığınız deneylerde güç bağlantıları yapmayı unutmayınız.

Aşağıda yer alan iç yapısı ve Doğruluk tablosunu inceleyebilirsiniz.

7432 Doğruluk Tablosu ve Gösterimi
7432 Doğruluk Tablosu ve Gösterimi

Yukarıda görmüş olduğunuz 7432 doğruluk tablosuna göre A kapının bir girişi B kapının diğer girişini ve Y’de kapının çıkışını temsil eder. Lojik “1” 5V, lojik  “0” değeri ise 0V temsil eder. Lojik değer dememdeki sebep sayısal tasarımda elektronik voltajda entegrelerin datasheet bilgilerine göre değişmektedir. Örneğin: minimum 2.8V gerilime kadar lojik 1 değerini maximum 0.8V gerilim için lojik 0 değerini almaktadır. 7432 iç yapısı giriş ve çıkış gerilimleri ve tepki süreleri hakkındaki detaylı kullanım bilgisi için 7432 Datasheet‘ine göz atmalısınız. Bu yapıya göre baktığımızda giriş değerlerinden herhangi bir tanesinin lojik 0 değerini alması A ve B lojik değerlerinin toplamını 0 (sıfır) yapacak, çıkış gerilimide 0V olacaktır. Eğer herhangi iki giriş kapısından lojik 1 değerini aldığında çıkışın lojik 1 değerini almasını sağlayacaktır.

Aşağıda Multisim üzerinde örnek olarak OR kapısı doğruluk tablosuna göre değerleri verilen şemalar hazırlanmıştır.

7432 Doğruluk Tablosuna Göre Deney Şeması
7432 Doğruluk Tablosuna Göre Deney Şeması

7432 entegresi çeşitli kılıflarda üretimi mevcuttur. Çalışma mantığı bakımından tüm OR kapıları aynı şekilde çalışmaktadır. Önemli olan zaten mantığını anlamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.