Opcode, Operand, Program Counter

8051 mikrodenetleyici ailesi için kullanılan ASM51, kullanım kolaylığı ve modüler programlamayı sağlayabilmesi açısından hem amatör hem de profesyonel uygulamalar için yeterlidir. Mikroişlemcili sistemlerde kullanılan komutlar uzunluk ve makine çevrimi açısından farklılık gösterirler. Mikroişlemci sistemler hangi komutun ne kadar uzunlukta olduğunu ve buna göre bir sonraki işleme geçmeyi Program Counter yardımıyla  yaparlar. Program Counter sayesinde mikroişlemci bir komuttan sonra gelen bilginin operand mı yoksa başka bir komut mu olduğunu anlayıp buna göre işlem yapar.

opcode operand program counter
opcode operand program counter

Opcode yazılımdaki kodun makine kodu karşılığıdır. Bilgisayar teknolojisinde makine dili komutunun, gerçekleştirilecek işlemi belirten kısmıdır. Bunların özellikleri ve biçimi, söz konusu işlemcinin komut kümesinde ortaya koyulur. Bir komutta, normalde işlem kodundan yanı sıra üzerinde işlem gerçekleştirilmesi gereken bir veya daha fazla belirteçleri vardır.

Aşağıda örnek opcode değerleri vardır.

mov a, #0xFF ; A kaydedicisine #0xFF hex verisini taşıyoruz.
E582   ; 82H adresindeki değeri A register’ına yazmaya yarayan komut

Operand koddan sonra o komutun işleminin gerçekleşmesi için gerekli diğer değişkenlerdir.

add a, b; A kaydedicisinin içindeki değer ile B kaydedicisinin içerisindeki değer toplanıp sonuç A kaydedicisine kaydedilir.

Program Couter işlemcilerin içinde bir sonraki okunacak komutun bellek adresini tutan bir yazmaçtır. Tasarımın durumuna göre işlemcinin o saat vuruşunda işlediği buyruğun ya da bir sonraki işleyeceği buyruğun bellek adresini tutabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.