PLC Nedir? Ne İşe Yarar? Neden PLC?

PLC nedir sorusuna plc’nin açılımı ile başlayalım, Programmeble Logic Controller kelimelerinin kısaltılmışıdır. Programlanabilen mantıksal kontrolcü anlamına gelir. Kabaca PLC’ye fabrika ortamında kullanılan ve kolayca programlanabilen bilgisayar diyebiliriz.

PLC Nedir? PLC Yapısı
PLC Nedir? PLC Yapısı

Giriş uçlarına bağlanan algılayıcılardan(Buton, Anahtar, Sensör vb.) aldığı bilgiyi, kendine verilen programa göre işleyen ve sonuçlarını çıkışlarına bağlı iş elemanlarına (Röle, Kontaktör, Motor vb.) aktaran bir bilgisayar sistemidir. PLC üzerinde CPU, Ram, Rom, Giriş/Çıkış (I/O), Güç Kaynağı ve İletişim Portu bulunmaktadır. Bunları sırasıyla aşağıda açıklanmaktadır.

CPU Nedir?
Dışarıdan gelen komutları mantık ve matematik işlemlerden geçirerek sonuçları dışarı veren elektronik cihazlardır.

Ram Bellek Nedir?
İşlemcinin veri, komut ve işlem sonuçlarını yazmak için kullandığı bellektir. Plc çalıştığı sürece Ram bellek üzerinde çalışmaktadır. Elektrik kesildiği veya PLC kapatıldığında Ram üzerindeki veriler silinir.

Rom Bellek Nedir?
Sadece okunabilir bellektir. PLC kapatıldığında bilgiler silinmez kalıcı olması istenen bilgiler burada saklanır. ROM,PROM,EPROM,EEPROM,FLASH gibi türleri mevcuttur.

Giriş / Çıkış Portları (I/O)
PLC ile diğer elemanlar arasında veri alışveriş sağlarlar.

PLC Giriş/Çıkış (I/O)
PLC Giriş/Çıkış Portları (I/O)

Güç Kaynağı
PLC’ye veya daha sonradan ilave edilen modüllere enerji sağlayan donanımdır. Güç kaynakları PLC üzerinde tümleşik veya ayrı olarak tasarlanabilir. Örnek vermek gerekirse S7200 modellerinde tümleşik olarak bulunurken S7300, S7400 modellerinde ayrı olarak satılmaktadır.

PLC Güç Kaynağı
PLC Güç Kaynağı

İletişim Portu
PC ile PLC arasındaki haberleşmeyi sağlayan RS-232, RS485 veya ethernet portlarıdır.

PLC İletisim Portu
PLC İletisim Portu

PLC Ne İşe Yarar? ve Neden PLC

El ile bir insan tarafından kontrol edilen sistemlerin insansız olarak veya en az insan gereksinimiyle kontrol edilmesini sağlar. PLC’ler arıza yapmadığı sürece 24 saat çalışır az yer kaplar ve çoğu elektrik/elektronik bileşen ile uyumludur. Kurulumu kolay mekanik parçası olmadığı için fazla bakım istemez. Ayrıca günümüz enerjiye duyulan hassasiyet sebebiyle enerji harcaması açısından düşüktür. Kötü çevre koşullarında röleli kumanda devrelerine göre daha güvenilirdir. Bilgisayar ve diğer kontrolörlerle haberleşebilir. Öğrenmesi ve programlaması kolaydır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.