PLC Öğrenmek için Nereden ve Nasıl Başlamalıyım

PLC öğrenmek için yaptığınız araştırmalar, katıldığınız seminerler, almış olduğunuz eğitimler yada çevrenizde edindiğiniz duyumlar ile projenizde hayata geçirmek çok zor olabilir. Bir çok eğitimde olduğu gibi PLC eğitimlerinde de temel sorun sadece bilgi alma veya ezberleme yönelik öğrenmedir. Konuların çoğu teknik bilgi ve temel algoritma bilgisi gerektirdiği için pek çok insan tarafından anlaşılamamaktadır. Önemli olan bir hususta, piyasadaki cihazlar yabancı menşeli ürünler olması sebebiyle dokümanları çoğunlukla yabancı dildedir. Bu sebeple okunanı anlayacak kadar dil bilmek işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer böyle bir imkan yoksa Türkçe kaynaklı PLC örnek ve uygulamları hakkında makalelere yer veren 1volt1amper gibi benzer siteler, forumlar yada oluşturulan dokümanlardan yararlanabilirsiniz.

PLC Öğrenmek İçin Başlangıç Noktası
PLC Ögrenmek için Ne Yapmalıyım

PLC Öğrenmek için Nereden Başlamalıyım?

Nereden başlayacağımız konusunda en güzel cevabı PLC bilgisini nerelerde kullanacağımız bilmemizdir. Yeni mezun arkadaşlar genelde iş imkanında avantaj sağlaması düşüncesindedir. Bu yönde piyasada Siemens, ABB vb. popüler markalar ile başlamak doküman  ve örneklerin yeterli olması güzel bir başlangıç noktası olacaktır. Bir diğer düşüncede bulunduğuz işletmede pozisyonumuz gereği PLC’den kaynaklı sorun ve arızaların çözüme kavuşturmak olabilir. Böyle bir düşüncede işletmenizde en çok kullanılan marka ile başlamak daha mantıklı olacaktır. Farklı başlangıç noktaların en büyük sebebi ise PLC sistemlerin temelde benzer mantıkta programlanıp yönetilebilir olsada marka ve modellere göre ayrımlar yapılabilmektedir. Bu da farklı başlangıç noktalarına bizleri sevk etmektedir.

PLC Sistemleri Nasıl Öğrenebilirim

İlk etapta hızlı bir başlangıç yapmaya yetecek bilgi ve temel kavramları öğrenmemiz gerekmektedir. PLC sistemler programlama dili olarak çoğunlukla Ladder diyagramı kullanılmaktadır. Ladder bir sembol dili olup temel işlemleri yapmak için yalnızca kumanda tekniği bilmeniz ve uygun sembolleri seçmeniz yeterlidir. En önemli avantajı neredeyse hiç ezber yapmadan kolay programlanmasıdır.

Ladder Diyagramı
Ladder Diyagramı

Ladder diyagramı temelini oluşturuduğunuza göre cihaz yada simülasyon üzerinde uygulama yapmak PLC öğrenmek açısından yararlı olacaktır. PLC sistemi için temel uygulama “Giriş ve Çıkış birimlerini kontrolü” olacaktır. Bu temel uygulama ile hızlıca PLC programının fonksiyonu, giriş – çıkış kavramları, elektriksel büyüklükler ile PLC sistemler hakkında bilgi edinmiş olacaksınız. Genel anlamda yapılan en büyük yanlış her şeyi bir anda öğrenmeye çalışmaktır. Bunun yerine ihtiyacımız oldukça gerekli bilgileri almak çok daha hızlı öğrenmemizi sağlayacaktır. Günümüzde bilgiye ulaşmak kolay olduğundan ihtiyacınız olan bilgiye ulaşarak vaktimizi verimli kullanmamıza yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.