PLC SM biti ve Özel Hafıza Alanları

PLC programlama yapanların çoğu kez ihtiyaç duyduğu özel hafıza alanları mevcuttur. Özel hafıza alanları oluşturduğunuz program tekrarları yada plc içerisinde bir çok kontak işlemleri ile oluşturduğumuz sistemi içerisindeki özel hafıza alanları ile tek kontak yardımı ile gerçekleştirmemize yardımcı olmaktadır. Ayrıca özel hafıza alanları CPU ile program arasında iletişim sağlayacak çeşitli kontrol fonksiyonlarını gerçekleştirmeyi sağlar.

Özel hafıza alanı belirteç olarak SM kullanmaktadır. Özel hafıza bitlerinin her birinin özel görevi bulunmaktadır. Biz burada sadece başlıca olanları ve aktif olarak kullandıklarımızdan bahsedeceği.

SM0.0: Kontağı daima 1 değerindedir. Dolayısıyla ladder yöntemiyle yazılan programlarda SM0.0 bitinin atandığı kontak daima enerji iletimindedir.

SM0.1: İlk programın başlangıcında lojik 1, ikinci taramada lojik 0 değerini alır.

SM0.3: Enerji verildikten sonra ilk taramada 1, sonraki taramalarda 0 değerini alır. SM0.1 biti ile karıştırılmamalıdır.

SM0.4: 60 saniyelik periyotlar ile çalışmaktadır. Enerji iletimini periyodik olarak 30 saniye lojik 1, 30 saniye lojik 0 değerini almaktadır.

SM0.5: 1 saniyelik periyotlarda çalışmaktadır. Periyodik olarak 0,5 saniye lojik 1, 30 saniye lojik 0 değerini alır.

SM0.6: Periyodik olarak bir taramada 1, diğerinde lojik 0 değerini alır. Bu şekilde tekrar içerisindedir.

Aşağıda örnek olarak SM bitleri kullanılarak similasyon üzerinde uygulamalar hazırlanmıştır.

SM0.0 biti PLC Similasyon Uygulaması

PLC SM0.0 Örnek Uygulaması
PLC özel hafıza alanları SM0.0 Örnek Uygulaması

Yukarıda gördüğünüz plc similasyonunu incelediğimizde ilk durumda PLC STOP konumundayken SM0.0 kontağı ve Q0.0 çıkışı açık durumundadır. PLC çalışır konuma getirdiğimizde SM0.0 biti lojik 1 olmaktadır. SM0.0 biti lojik 1 olduğu için Q0.0 çıkışıda enerji iletir durumdadır. PLC yeni başlayanlar için Q0.0 çıkışını direk bağlarsakta iletime geçer diye düşünebilirsiniz. Ancak Q0.0 direk olarak başlangıçta yer alamaz bu program hatası olarak derlenemez.

SM0.1 biti PLC Similasyon Uygulaması (PLC İleri Geri Sayıcı Resetleme)

PLC SM0.1 Örnek Uygulaması İleri Geri Sayıcı Resetleme
PLC SM0.1 Örnek Uygulaması İleri Geri Sayıcı Resetleme

Yukarıdaki SM0.1 biti örneğini incelediğimizde PLC Ladder diyagramında İleri-Geri sayıcı bulunmaktadır. Yukarı sayıcı(CU) I0.0 girişine aşağı sayıcı(CD) I0.1 girişine bağlı durumdadır. Similasyon ortamında tam çalışmasada mantık olarak PLC bu tip sayıcılar içerisindeki verileri elektrik kesilse dahi hafızasında tutmaktadır. Örnek uygulama içerisinde 2 defa saydırılarak enerji kesilmiştir. PLC bağlasak sayıcı içerisindeki veri hafızada tutulacaktı ve tekrar PLC enerjisi verildiğinde hafızadaki sayıdan devam edecekti. Bu tür hafıza birimlerini sıfırlamak için R (reset) girişine ilk taramada lojik 1 ve diğerlerinde lojik 0 değerini alacak SM0.1 biti bağlanmaktadır. Bu sayede ileri geri sayıcı resetlenmiş olacaktır ve 0 (sıfır) değerinden saymaya başlayacaktır. Aynı uygulama eklemeli zaman rölesi içinde kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.