Asenkron Motora Reaktans veya Direnç ile Yol Verme

3 fazlı asenkron motorlara direnç ile yol verme de amaç çekilen şebeke gerilimini motor üzerine düşen gerilimin düşürülmesidir.

Şebeke geriliminin bir bölümünü yol verme direnci üzerine düşürülür ve arta kalan gerilimi motora uygulamaktır. Böylece motor, şebekeden gereğinden düşük kalkınma akımı çekmiş olur. Dirençler devreye seri bağlıdır ve diğer yol verme metodlarında olduğu gibi zaman röleside bu yol verme metodunda kullanılmıştır. Aşağıda direnç ile yol vermenin kumanda şeması ve güç şemasını paylaştık. İki şekilde direnç kullanılarak Tek kademeli ve Çift kademeli yol verme kullanılabilir. Bu yöntemler birbirlerine sadece ekstra dirençler eklenerek ve kumanda şemasında sırası ile dirençlerin devreden çıkarılması ile oluşturulmuştur.

Tek Kademeli Direnç ile Yol Verme

Dirençle yol verme bağlantı şemaları
Direnç ile yol verme bağlantı şemaları

Yukarıdaki Dirençli yol verme kumanda ve güç bağlatı şemaların incelediğinizde Kumanda şeması üzerinde Başlatma, Durdurma, Motor kontaktörü, Yardımcı A kontaktörü ve Zaman rölesi bulunmaktadır. Güç şeması üzerinde ise 3 fazın geçmesini sağlayacak M kontaktörünün kontakları, gerilim düşümünü sağlayacak dirençler ve bu dirençlere paralel bağlanmış yardımcı A kontaktörü vardır.

Başlat butonuna basarak motorumuza M kontaktörü aracılığı ile 3 fazın bağlantısını sağlıyoruz. M kontaktörüne paralel bağlanmış zaman röleside aynı anda çalışmaya başlayacaktır. Zaman rölesinin dirençli yol vermedeki amacı motorun hızlanması için gereken süre kadar dirençleri devrede tutarak hızlandıktan sonra dirençlere paralel bağlanmış A kontaktörünü devreye alıp akımın her zaman kolay yolu tercih edeceği kısa devre hattı üzerinden motor ile devresini tamamlanması sağlanmış olacaktır. Bu şekildeki bir sisteme Tek Kademeli Dirençli Yol Verme Yöntemi denmektedir.

Çift Kademeli Direnç ile Yol Verme

Çift Kademeli Direnç ile Yol Verme Bağlantı Şeması
Çift Kademeli Direnç ile Yol Verme Bağlantı Şeması

Yukarıdaki görseli incelediğinizde tek kademeli direnç ile yol vermeye benzediğini göreceksiniz. Çift kademeli direnç kullanarak yol verme işleminde seri bağlanmış direnç,  2 adet zaman rölesi ve fazladan B yardımcı kontaktörü mevcuttur. Başlat butouna basılarak M kontakları güç devresine enerjisini sağlayarak aynı zamanda birinci zaman rölesini devreye almaktadır. Birinci zaman rölesinin süresi sonunda yardımcı A kontaktörünü devreye alarak seri bağlı dirençlerden ilk kademesini devreden çıkartarak motora düşen gerilimi arttırmayı sağlamaktadır. ikinci zaman rölesi de süre sonunda B yardımcı kontağını çekerek dirençleri devreden komple çıkartarak devreyi B kontağını üzerinden tamamlamasını sağlar bu şekilde Motor istenile dönme hızında tam gerilim ile çalışmaya başlamış olacaktır.

Asenkron Motora Reaktans veya Direnç ile Yol Verme” için 2 yorum

  1. Başlığa bakarsak ” reaktans ” veya dirençle yazılmış ama sayfada başlık haricinde reaktans kelimesi bile geçmiyor. Başlıkla içerik muhteşem uyum içerisinde

    1. Reaktansın tanımına göre, matematiksel analizde türev ifadesi içeren kondansatör ve endüktans gibi elemanların AC gerilime karşı gösterdikleri dirençtir. AC devreler ile uğraşıyorsanız bunu temel konulardandır bilmenizde fayda vardır. Sitemizde makalelerin çoğu öğrencilik yıllarımızda hazırladığımız notlardan oluşuyor. Eksik kısımları elbetteki vardır. Eğer düzenlememiz istediğiniz içerik mevcutsa bilgilerinizi bizimle paylaşarak yardımcı olabilirsiniz gerekli düzenlemeleri gerçekleştirip yayına alabiliriz. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.